Wdrożenia Smart Grid na świecie

Co daje Smart Grid?

 • Wykorzystanie rozproszonych źródeł energii

  Zintegrowanie rozproszonych źródeł energii (w tym odnawialnej oraz mikroźródeł) w jeden system energetyczny.

 • Komunikacja pomiędzy uczestnikami rynku

  Zapewnienie komunikacji w czasie rzeczywistym pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku energii.

 • Obniżenie kosztów

  Dostęp do danych przez uczestników rynku pozwala na obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności wykorzystania energii.

 • Zarządzanie popytem

  W połączeniu z siecią HAN możliwe jest kreowanie korzystnych dla sieci zachowań wśród konsumentów.

 • Monitorowanie sieci nN w czasie rzeczywistym

  Pozwala na śledzenie rozpływu energii w sieci, szybkie identyfikowanie uszkodzeń oraz minimalizowanie ich skutków.

 • Nowe usługi i taryfy

  Dynamiczne taryfy umożliwiają sprzedaż nadmiaru energii.

 • Kontrolowanie jakości dostaw

  Dzięki nowej konstrukcji układów pomiarowych możliwe jest monitorowanie i kontrolowanie jakości dostarczanej energii elektrycznej.

Smart Grid - nowe oblicze energetyki

Smart Grid to sieci elektroenergetyczne nowej generacji stanowiące połączenie sieci dystrybucji energii oraz technologii teleinformatycznych. Jedną z najważniejszych funkcji jest zdalny pomiar parametrów energii elektrycznej.

Czym jest Smart Grid

Smart Grid to wielkiej skali system integrujący inne systemy odpowiadające za: wytwarzanie energii, dystrybucję, zarządzanie operacyjne siecią energetyczną i ciągłością dostaw, zarządzanie rynkiem energii, obsługę klienta oraz za nowe usługi dla klientów końcowych, w tym związane z zarządzaniem siecią domową HAN.

Inteligentne opomiarowanie

Podstawowy element Smart Grid stanowi inteligentne opomiarowanie (Smart Metering), czyli infrastruktura pomiarowa zapewniająca zdalny pomiar wielkości związanych z przepływem energii elektrycznej oraz przekazywanie danych do systemów klienta np. do sieci domowej HAN.

Komunikacja PLC

W celu zapewnienia odpowiedniego kosztu komunikacji w sieciach Smart Grid stosuje się na szeroką skalę komunikację za pomocą istniejącej infrastruktury sieci energetycznej nazywaną komunikacją PLC (Power Line Communication). Głównym zadaniem komunikacji PLC jest niezawodność, dlatego w ostatnich latach prowadzone są badania naukowe dotyczące opracowania efektywnych metod modulacji dla komunikacji PLC i powstało szereg standardów, mających na celu jej masowe upowszechnienie m. in. standardy PRIME, OSGP i G3.

Wdrożenia w Polsce i na świecie

Na świecie trwają prace związane z wdrożeniem sieci Smart Grid. Największe wdrożenia zrealizowano w Stanach Zjednoczonych i w Europie – Włochy, Hiszpania. W Polsce wdrożono inteligentne opomiarowanie (system AMI) w Energa-Operator S.A., w którym Atende Sofware zrealizowała system MDM, służący do akwizycji i zarządzania danymi pomiarowymi. System AMI w Energa-Operator S.A. jest jednym z największych tego typu wdrożeń prowadzonych w Europie Środowo-Wschodniej i stanowi źródło ważnych doświadczeń dla całego sektora energetycznego w Polsce.

Unikatowe kompetencje

Atende Software jest jedną z nielicznych firm posiadających odpowiednie doświadczenie w zakresie wdrażania Smart Grid i własne oprogramowanie klasy MDM. Dalszy rozwój autorskiego systemu MDM, w oparciu o doświadczenia z rzeczywistych wdrożeń, stanowi bardzo ważny element strategii firmy. Ważną cechą tworzonego oprogramowania jest obsługa różnych typów układów oraz zaawansowana, wielowymiarowa analiza danych pomiarowych.

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić.