Projekt AMI dla Energa-Operator

Projekt jest jednym z największych wdrożeń Smart Metering w Europie Środkowo-Wschodniej (docelowo 3,2 mln układów pomiarowych) i bazuje na autorskim oprogramowaniu klasy MDM opracowanym przez Atende Software.

Liczba odczytywanych układów:

Dane pomiarowe

Oprogramowanie AMI zostało zaprojektowana tak, aby dane pomiarowe były składowane w efektywny sposób, w wielu wersjach z uwzględnieniem różnorodności urządzeń pomiarowych.

Wysoka wydajność

Aplikacja AMI bazuje na zintegrowanym rozwiązaniu do zarządzania bazami danych - Oracle Exadata. Dzięki temu możliwe jest przetwarzanie dużej ilości danych pomiarowych.

Heterogeniczna akwizycja

System akwizycji obsługuje wiele protokołów do akwizycji danych pomiarowych m. in. DLMS/COSEM, P3.2, STG oraz protokół DCSAP, opracowany specjalnie na potrzeby wdrożenia w Energa-Operator.

Integracja z systemami

W ramach projektu została przeprowadzona integracja z systemami odpowiedzialnymi za zarządzanie majątkiem, obsługę rynku energii oraz rozliczenia z klientami.


Architektura systemu AMI

Architektura Systemu AMI zapewnia skalowalność i niezawodność - cechy niezbędne w systemach wspierających kluczowe procesy biznesowe związane z zarządzaniem dużymi sieciami inteligentnych układów pomiarowych.

Centralnym elementem systemu jest aplikacja zarządzająca, wykorzystująca bazę danych Oracle Exadata do przechowywania danych pomiarowych.

Aplikacja zarządzająca AMI

Zarządzanie danymi pomiarowymi

Główną zadaniem aplikacji zarządzającej AMI jest zapewnienie funkcjonalności sterowania akwizycją danych, układami pomiarowymi i infrastrukturą pośredniczącą oraz przetwarzanie i udostępnianie danych pomiarowych systemom zewnętrznym np. odpowiadającym za rozliczenia z klientami.

Aplikacja zapewnia m.in. mechanizmy wizualizacji, walidacji danych oraz interfejsy pozwalające na integrację z wieloma systemami operatora sieci energetycznej.

Meter Data Gateway

Unikalną cechą rozwiązania jest modularny system akwizycji (MDG), w którym wydzielona warstwa sterowników urządzeń pomiarowych pozwala "ukryć" różnice w budowie i sposobie komunikacji układów pomiarowych różnych producentów.

W projekcie zrealizowanym dla Energa Operator akwizycja z układów pomiarowych prowadzona jest z koncentratorów firmy ADDAX, Sagemcom, CURRENT i ANDRA z wykorzystaniem protokołów komunikacyjnych P3.2, STG 3.1c i DCSAP.

Portal Klienta

Portal umożliwiający klientom operatora sieci elektroenergetycznej obserwację zużycia energii, weryfikację odczytów liczników, porównanie zużycia energii w różnych okresach, ocenę optymalnego wykorzystania wybranej taryfy oraz porównanie własnego zużycia energii do uśrednionego zużycia innych odbiorców z tej samej grupy taryfowej.

Dodatkowo Portal Klienta ułatwia dostęp do podstawowych informacji z umowy tj.: adresu i numeru Punktu Poboru Energii, sprzedawcy energii, okresu obowiązywania umowy, wybranej taryfy.

Inteligentne liczniki AMI - Energa-Operator

Film na temat projektu AMI w Energa-Operator S.A. i korzyści, które płyną z wdrożenia inteligentnego opomiarowania.

Zobacz film

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zmienić.